MCFV 1680 X=1650 Y=810 Z=810

+++Centrum obróbkowe pionowe typ MCFV 1680 -skonstruowane zostało jako maszyna składająca się z modułów. Przeznaczone jest do kompletnej obróbki detali ze stali, żeliwa i stopów metali lekkich o kształcie płaskim lub szafowym, zamocowanych na stole roboczym wysokimi szybkościami roboczymi przy zachowaniu wysokiej dokładności. Centrum umożliwia przeprowadzanie operacji frezowania w trzech prostopadłych do siebie osiach X, Y, Z. Obróbka w 3D.
+++Centrum obróbkowe MCFV reprezentuje nowy typ pionowego centrum frezarskiego z nowocześnie rozwiązanymi, odpowiednimi, stabilnymi osłonami. Osłony maszyny umożliwiają zakładanie detalu za pomocą dźwigu lub suwnicy. Osłony maszyny, jak i cała maszyna, spełniają najbardziej wygórowane wymogi dotyczące bezpieczeństwa maszyny i jej bezpiecznej obsługi wg wytycznych CE.
+++Maszyna standardowo w przypadku wszystkich typów wyposażona jest w system sterowania HEIDENHAIN iTNC 530 i napędy posuwów i wrzeciona SIEMENS. .
Sztywna konstrukcja maszyny i jej systemu ruchowego umożliwia stosowanie progresywnych narzędzi skrawających. Kompleksowa obróbka detali o skomplikowanych kształtach, dużych wymiarach i dużym ciężarze. Znaczna dynamika i stabilność cieplna maszyny umożliwia osiągnięcie wysokiej dokładności wymiarów i jakości powierzchni detalu.
Wrzeciennik (oś Z) porusza się w kierunku pionowym po prowadzeniu na stojaku.
+++U wykonania STANDARD wrzeciono napędzane jest poprzez dwustopniową przekładnię planetarną od napędu wrzeciona prądem zmiennym. U wykonania TREND wrzeciono napędzane jest bezpośrednio poprzez wielokrotne pasy klinowe od napędu wrzeciona prądem zmiennym. U wykonania CONTOUR maszyna wyposażona jest w elektrowrzeciono.Stół roboczy (oś X), którego górna powierzchnia służy do mocowania detalu, porusza się w kierunku poziomym po prowadzeniu na suporcie krzyżowym (oś X), który porusza się po prowadzeniu podstawy. Wszystkie prowadzenia tworzą prowadzenia liniowe z jednostkami tocznymi. Wymiarowanie i umieszczenie prowadzeń liniowych pozwala nie tylko na wysokie obciążenie stołu, suportu i wrzeciennika przy zachowaniu wysokiej dokładności wymiarów i jakości powierzchni detalu i przy przerywanym skrawie, ale zapewnia również wysoką żywotność maszyny. Smarowanie jednostek tocznych prowadzenia liniowego, nakrętek śrub kulkowych i wszystkich łożysk śrub kulkowych wykonane jest automatycznie dzięki centralnemu systemowi smarowania.Szerokie łoże, cztery prowadnice liniowe, wysoka sztywność sani I stołu,
obciążenie stołu max 3000 kg (MCFV 2080)Ruchy robocze wrzeciennika, stołu roboczego i suportu krzyżowego prowadzone są cyfrowo sterowanymi serwonapędami SIEMENS przez śruby kulkowe z przedpiętymi nakrętkami. Silnik jednostki posuwu wrzeciennika wyposażony jest w hamulec, aby podczas zaniku prądu nie mogło dojść do niepożądanego zjechania wrzeciennika. Odczyt pozycji we wszystkich osiach jest wykonywany bezpośrednio za pomocą liniowego optoelektrycznego inkrementalnego systemu HEIDENHAIN.
+++Maszyna standardowo wyposażona jest magazynkiem bębnowym na 24 szt. narzędzi – wykonanie STANDARD i TREND lub 30 szt. narzędzi – wykonanie CONTOUR. Jako opcja maszyna może być wyposażona w kasetowy magazynek narzędzi na 32, 42 lub 52 szt. narzędzi. Właściwa wymiana narzędzi między wrzecionem i magazynkiem przeprowadzana jest dwuramienną ręką manipulatora, który jest integralną częścią magazynka. Załadowywanie magazynka narzędzi wykonywane jest poza przestrzenią roboczą.
Maszyna wyposażona jest również w system zewnętrznego chłodzenia narzędzi cieczą chłodzącą. Przestrzeń robocza maszyny jest całkowicie osłonięta. W usuwaniu wiórów powstałych podczas obróbki pomaga system spłukiwania osłon teleskopowych, osłonięcia i jako opcja system spłukiwania przestrzeni roboczej. Standardowym wyposażeniem maszyny jest system transporterów wiórów.
Maszyna może być wyposażona w chłodzenie narzędzi środkiem wrzeciona – typ AD – cieczą lub powietrzem.
Na życzenie Klienta maszyna może być wyposażona również w stół obrotowy (4. ewentualnie 5. oś).
Specjalne przystosowania i przeróbki, nie podane w niniejszej ofercie technicznej można przeprowadzić po wspólnym porozumieniu i z uwzględnieniem możliwości technicznych maszyny.ręczny wymiennik palet typ WS 250System sterowania HEIDENHAIN iTNC 530

System sterowania Heidenhain iTNC 530 jest właściwym wyborem w przypadku produkcji jednostkowej, seryjnej i zautomatyzowanej.
Zachowuje kompatybilność ze starszymi typami TNC tak ze strony programowania, jak i sterowania. iTNC 530 wyposażony jest w nową procesorową architekturę z cyfrowym sterowaniem napędów.
Wydajne opracowanie procesów regulacyjnych i krótki czas obróbki NC bloku iTNC 530 umożliwia jeszcze szybsze frezowanie detali.
iTNC 530 zdolny jest zminimalizować pozycyjną odchyłkę serwomechanizmów, co przyczynia się do bardziej jakościowej obróbki form.
Szybki edytor iTNC 530 skraca edycję i zmiany długich programów na programy kilkusekundowe.
Testy kompleksowych programów przebiegają w iTNC 530 dużo szybciej dzięki zoptymalizowanej generacji grafiki.
Możliwość instalacji nowej szybkiej wersji podłączenia ETHERNET (100 MBaud).
Zadanie programu dialog Heidenhain i DIN/ISO.
Zadanie pozycji: w przypadku prostej pozycja docelowa, w przypadku okręgów współrzędne prostokątne lub polarne, miary absolutne lub inkrementalne.
Tabele narzędzi, tabele danych skrawania, stała szybkość dla drogi środka narzędzia, dla ostrza narzędzia, cykle obróbki:
– cykle wiercenia: wiercenie głębokie, rozwiercanie, wytaczanie, pogłębianie, wiercenie gwintów z lub bez tulei wyrównującej
– cykle gwintowania gwintów wewnętrznych i zewnętrznych
– kieszenie prostokątne i kołowe – obróbka zgrubna i wykańczająca
– frezowanie liniowe w płaszczyźnie i w płaszczyźnie nachylonej pod kątem
– frezowanie rowków prostych i łukowych
– figury punktów na prostych i obwodach koła
– kieszenie kształtowe – równoległe z konturem
– przejście konturu
– cykle na życzenie Klienta
Ułatwione programowanie: aktualna pozycja zapisywana jest bezpośrednio w programie, graficzna symulacja przebiegu, obróbka przy opracowywaniu innego programu.
Czas obróbki: aktualny i obliczony z programu.

Podstawowe parametry techniczne MCFV1680:*
Posuwy
– przesuw w osi X 1650 mm
– przesuw w osi Y 810 mm
– przesuw w osi Z 810 mm
– posuw szybki X, Y, Z 30 m/min
– maks. posuw roboczy X, Y, Z 15000 mm/min
– przyspieszenie 3,5 m/s2

Dokładność robocza
(wg VDI / DGQ 3441)
– dokładność pozycjonowania X,Y/Z 0,016/0,020 mm
– powtarzalna dokładność pozycjonowania X,Y/Z 0,006/0,008 mm
– system pomiarowy odczyt bezpośredni
Stół
– szerokość x długość 780 x 1800 mm
– maks. obciążenie stołu 2500 kg
– T-rowki (ilość x szerokość x rozstaw) 5 x 18 x 160 mm
– wymiar środkowego rowka 18 H6 mm
– wymiar środkowego otworu 30 H6 mm
Wrzeciono
odległość osi wrzeciona od stojaka 850 mm
odległość osi wrzeciona od przedniej strony maszyny 990 mm
Wykonanie STANDARD – napęd wrzeciona poprzez przekładnię planetarną:
– stożek ISO 50
– maks. obroty 8000 obr./min.
– moc silnika S6-40% 17/25 kW
– maks. moment skręcający wrzeciona S6-40% 519/764 Nm
– odległość czoła wrzeciona od stołu 150 – 910 mm
– pozycjonowanie wrzeciona elektrycznie
Wykonanie TREND – bezpośredni napęd wrzeciona poprzez przekładnię pasową:
– stożek ISO 50
– maks. obroty 8000 obr./min.
– moc silnika S6-40% 17/25 kW
– maks. moment skręcający wrzeciona S6-40% 162/239 Nm
– odległość czoła wrzeciona od stołu 150 – 910 mm
– pozycjonowanie wrzeciona elektrycznie
Wykonanie CONTOUR – wrzeciono wysokoobrotowe:
– stożek HSK-A63
– maks. obroty 18000 obr./min.
– moc silnika S6-40% 25/31 kW
– maks. moment skręcający wrzeciona S6-40% 159/197 Nm
– odległość czoła wrzeciona od stołu 150 – 910 mm
– pozycjonowanie wrzeciona sterowane wektorowo
Magazynek narzędzi bębnowy
– stożek HSK-A63 ISO 50
– ilość miejsc w magazynku narzędzi 30 szt. 24 szt.
– maks. średnica narzędzia 90 mm 110 mm
– maks. średnica narzędzia z opuszczeniem miejsca 160mm 180 mm
– maks. długość narzędzia 300 mm 300 mm
– maks. ciężar narzędzia / łącznie 8 / 108 kg 25/200 kg
– czas wymiany – z jednego magazynka narzędzi 3,5 s 4,5 s
Wyposażenie elektryczne
– instalacja 3 x 400V / 50 Hz
– roboczy pobór mocy 35 kVA
– prąd przy pełnym obciążeniu stołu 86 A
– ciśnienie powietrza 0,6-0,8 MPa
Podstawowe gabaryty
– maks. wysokość robocza maszyny 3460 mm
– wymiary rzutu poziomego centrum 4128 x 2440 mm
– ciężar maszyny (bez wyposażenia) 12600 kg
– pojemność zbiornika chłodzenia z transporterem wiórów 670 l