FREZARKA OBWIEDNIOWA DO KÓŁ ZĘBATYCH
typ OFA 100 CNC 6

Frezarka obwiedniowa OFA 100

Prezentowana przez nas frezarka obwiedniowa OFA 100 CNC 6 produkowana od kilku dekad przez wiodącą fabrykę w Czechach, przeznaczona jest do produkcji kół zębatych o zębach prostych i śrubowych, kół łańcuchowych i ślimakowych frezowanych metodą radialną i tangencjalną, kół zębatych z modyfikacją wzdłużną, wałów wpustowych oraz innych typów uzębienia frezowanych metodą obwiedniową.
Maszyna OFA 100 CNC 6 składa się z następujących podzespołów głównych: łoża, korpusu głównego, stołu, wspornika, sanek z suportem frezarskim i silnikiem głównym, agregatu smarowniczego i hydraulicznego, zbiornika chłodziwa z magnetycznym transportem wiórów oraz rozdzielnicy elektrycznej.
Łoże jest stałe z płaską prowadnicą poziomą, po której przesuwa się korpus główny, którego prowadnice są wyłożone tworzywem sztucznym (TURCITE). Sanki z suportem frezarskim przesuwają się po prowadnicy pionowej korpusu głównego. Suport frezarski jest ułożony obrotowo w sankach, do których w osi poziomej poprzez parę kół walcowych przymocowany jest silnik, napędzający narzędzie (oś B). Korpus stołu i wspornik są połączone z łożem na stałe. Maszyna jest prawostronna z pulpitem sterowniczym umieszczonym na szafce rozdzielnicy elektrycznej, znajdującej się z przodu przed maszyną.

Z tylnej strony łoża znajduje się agregat smarowniczy i hydrauliczny oraz zbiornik chłodziwa z magnetycznym transportem wiórów.
Napędy poszczególnych osi są realizowane w następujący sposób:
• napęd posuwu wzdłużnego (oś Z) i posuwu radialnego (oś X) są realizowane za pomocą przekładni ślimakowej bezpośrednio na śrubę kulistą
• napęd posuwu tangencjalnego (oś Y) jest realizowany za pomocą przekładni pasowej bezpośrednio na śrubę kulistą
• napęd stołu (oś C) jest realizowany bezpośrednio na podziałową przekładnię ślimakową
• napęd skręcania suportu frezarskiego (oś A) jest realizowany za pomocą przekładni ślimakowej bezpośrednio na zębatkę skręcania
• napęd narzędzia (oś B)

Wszystkich sześć sterowanych osi jest napędzanych za pomocą serwonapędów numerycznych AC Siemens. Odmierzanie osi X, Y i Z jest bezpośrednie, za pomocą liniowych podziałek firmy Heidenhain, osie A, B i C są odmierzane za pomocą czujników rotacyjnych Heidenhain.
W napędach stołu mocującego i suportu frezarskiego jest zamontowane automatyczne ustawianie luzu w przekładniach. Na suporcie frezarskim zostało zamontowane mechaniczne mocowanie trzpienia frezarskiego z narzędziem. Trzpień frezarski jest mocowany za pomocą sprężyn talerzowych, luzowany hydraulicznie.
Maszyna posiada osłony blaszane, których część przednia z przezroczystym oknem jest odsuwana. Przy otwartej osłonie jest blokowane uruchamianie automatycznego cyklu roboczego. Cała maszyna została skonstruowana pod kątem obniżenia wpływu deformacji cieplnych. Płaszczyzny ślizgowe łoża i pionowe prowadnice korpusu są hartowane.
W wykonaniu podstawowym maszyna jest wyposażona w system sterowania SINUMERIK 840D firmy SIEMENS z integrowanym sterowaniem PLC. System sterowania realizuje wszystkie funkcje zarówno sterowania ręcznego jak i sterowanych programowo trybów automatycznych. Częścią oprogramowania maszyny jest dialogowe wkładanie danych i diagnostyka łącznie z komunikatami błędów w wymaganym języku.
W wykonaniu podstawowym maszyna pracuje w następujących cyklach: cyklu kwadratowym, powtarzalnym cyklu kwadratowym, cyklu przerywanym, cyklu L, cyklu bezpośrednim do frezowania kół zębatych metodą radialną oraz cyklu frezowania kół baryłkowych i korygowanych złącznie. W wypadku cykli kwadratowych można pracować w trybie współbieżnym i przeciwbieżnym.

Parametry techniczne maszyny*
Największa średnica frezowanego koła mm 1000
Największy moduł zazębienia frezowanego koła mm 14 (16)
Największy kąt nachylenia boków zęba 45°
Najdłuższa trasa suportu frezarskiego mm 630
Maks./min. odległość osi narzędzia od osi stołu mm 625/80
Maks./min. odległość osi narzędzia od płaszczyzny stołu mm 850/220
Minimalna ilość zębów frezowanego koła 8
Stożek wrzeciona frezarskiego MORSE 5
Najdłuższa trasa przemieszczenia narzędzia w suporcie mm 250
Największa średnica narzędzia mm 195
Największa długość narzędzia mm 300
Zakres obrotów narzędzia min-1 25-450
Zakres posuwów wzdłużnych mm/min 0,1-340
radialnych mm/min 0,1-170
tangencjalnych mm/min 0,1-170
Posuwy szybkie wzdłużne mm/min 2500
radialne mm/min 3000
tangencjalne mm/min 3000
Całkowita moc maszyny kVA 70
Moc silnika głównego kW 28
Masa maszyny z wyposażeniem elektrycznym kg 15000
Wymiary maszyny wysokość mm 3100
długość mm 4200
szerokość mm 3424

* Producent zastrzega sobie prawo do zmiany parametrów w każdej chwili.
Producent posiada Certyfikat ISO 9001.